W naszym systemie prawnym od sierpnia 2010 r. znajduje się regulacja „pokryzysowa” przewidująca specjalną pomoc dla przedsiębiorców. Pomocą objęci są jednak nie wszyscy, lecz jedynie zagrożeni przedsiębiorcy.
Zgodnie z Wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C 244 z 01.10.2004, str. 2.), przedsiębiorca zagrożony to ten przedsiębiorca, któremu bez pomocy państwa prawie na pewno grozi likwidacja. Zwrot prawie na pewno nie został zdefiniowany w Wytycznych, umieszczono w nich jedynie przykładowe sytuacje, w których można uzyskać status przedsiębiorcy zagrożonego. Za takiego można uznać przedsiębiorcę niewypłacalnego lub w upadłości. Pomoc udzielana jest do końca 2010 roku.
Dla kogo pomoc?
Zagadnienie normowane jest przede wszystkim rozporządzeniem w sprawie udzielania przedsiębiorcom ograniczonej kwoty pomocy zgodnej ze wspólnym rynkiem w ramach regionalnych programów operacyjnych, dalej zwane Rozporządzeniem. Stanowi ono, iż przedsiębiorcy zagrożeni, którzy nie byli zagrożeni w dniu 1 lipca 2008 r., ale którzy stali się zagrożonymi po tym dniu w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, mogą uzyskać nawet 100 % zwrot kwoty wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych w celu opracowania lub wdrożenia planu restrukturyzacji w formie finansowania kosztów usług doradczych. Kwalifikowalność (czyli to, czy wydatki kwalifikują się do sfinansowania) wydatków ocenia się dwukrotnie: przez klasyfikację całego projektu oraz przez klasyfikację konkretnych wydatków. Procedura ta – dość złożona – nie będzie przedmiotem naszej uwagi. Szczegółowy opis procesu kwalifikowania wydatków zawierają Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013. Dokument ten dostępny jest w całości na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Pomocy mogą oczekiwać przedsiębiorcy:
- kontynuujący rozpoczęte, a zagrożone światowym kryzysem gospodarczym inwestycje oraz pragnący kontynuować działalność gospodarczą,
- mający doraźne potrzeby inwestycyjne, w tym w szczególności umożliwiające kontynuowanie produkcji, świadczenie usług, zmianę profilu prowadzonej działalności gospodarczej oraz
- starający się o poprawienie efektywności prowadzonej działalności w zakresie usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych w warunkach zmiennej koniunktury rynkowej.
Rozporządzenie zawiera rozwiązanie w postaci możliwości udzielania pomocy także na projekty objęte w danym województwie regionalnym programem operacyjnym, a więc programem wspierania rozwoju województwa, finansowanym zarówno przez Unię Europejską jak i z budżetu państwa.
Wymogi formalne
Aby ubiegać się o pomoc należy złożyć wniosek, który powinien zawierać m.in.:
- nazwę przedsiębiorcy,
- tytuł i miejsce realizacji projektu,
- cel realizacji projektu,
- opis projektu,
- opis rezultatów realizacji projektu,
- planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu,
- wartość projektu,
- wydatki kwalifikowalne,
- wnioskowaną kwotę dofinansowania,
- źródła finansowania projektu.
Wniosek należy złożyć podmiotowi udzielającemu pomocy (jest nim organ administracji publicznej lub inny podmiot – także przedsiębiorca publiczny – który został upoważniony do udzielania pomocy publicznej) i opatrzyć go załącznikami wymienionymi przez ten podmiot. Najważniejszymi załącznikami są te, które pozwalają ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy oraz następujące dokumenty (jeśli dana pomoc wystąpiła):
- zaświadczenia o pomocy de minimis lub oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej od dnia 1 stycznia 2008 r.;
- oświadczenie o otrzymanej pomocy, o której mowa w pkt 4.2.2 komunikatu Komisji (dot. małych i średnich przedsiębiorstw);
- oświadczenie o innej pomocy publicznej, jaką przedsiębiorca otrzymał w odniesieniu do tych samych wydatków kwalifikowalnych, niezależnie od jej formy i źródła.
Po złożeniu wniosku podmiot udzielający pomocy informuje przedsiębiorcę o numerze referencyjnym programu pomocowego.
Zgodnie z Rozporządzeniem, uzyskać można do 100 % wydatków kwalifikowalnych. Z wnioskami należy się spieszyć, gdyż pomoc jest udzielana do dnia 31 grudnia 2010 r. Maksymalna jej wysokość to 500 000 € brutto, a podstawą udzielenia pomocy jest umowa o dofinansowanie projektu w formie bezzwrotnego dofinansowania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie przyznania dotacji można sięgnąć bezpośrednio do Rozporządzenia. Zostało one zredagowane w stosunkowo przystępny sposób.